kolmapäev, juuni 06, 2012

Soovikiri

Olen julge ja surun kõik halvad tunded alla. Uskuge mind, seda, mida ma olen kaua-kaua mõelnud teha, ei olnud sugugi nii kerge teostada. See kiri pole mõeldud nutulauluks ega kaastunde otsimiseks. Lihtsalt selleks, et mõnedele probleemidele tähelepanu juhtida. Ja et mul endal kujuneks see aasta natuke kergemaks ja rõõmsamaks - selles mõttes, et saaksin mõelda ka muule, kui rahamängudele:) Jah,  tean, et ma ei räägi oma rahakotist väga palju ja sellel pole mõtetki. Tänapäeval on kombeks teiste rahakotti mitte piiluda. (Võin öelda nii palju, et mu rahakott on roosat värvi;))

Olen seda kirja natuke nö omade ja võõraste hulgas levitanud ja nõu küsinud. Vastukaja on olnud üllatavalt positiivne - kuigi juuresolev kiri on natuke pikk, aga mul on olemas ka teine, lühem ja konkreetsem variant. Muidugi oleksin võinud veel pikemalt kirjutada ja kõik üksipulgi välja arvestada - nii et lisaküsimustega palun pöörduga minu poole.

Just täna kuulsin, et kiri läheb inglise keelde tõlkimisele ja välismaalgi levitamisele. See tuli täieliku üllatusena:) Nii et, juhused on olemas - või siis mitte ! 

Ja nüüd soovikiri ise:Hea lugeja,

mina olen Tiia. Püüan elada ja elangi rikast tavalist elu. Minu rikkus on mu soov elada täisväärtuslikku elu ja olla ühiskonnaliige vaatamata füüsilistele puuetele.

Kasutan tegevusteks, millega ma ise füüsiliselt toime ei tule, isikliku abistaja teenust (IAT).
IAT kasutan praegu aastas kokku maksimaalselt 2400 tundi ehk 300 tööpäeva. Mõnel päeval vajan isikliku abistaja abi nt 4 tundi, mõnel teisel päeval aga 16 tundi, olenevalt tegevustest. Samas olen kindel, et ma ei vaja kõrvalabi 24/7, nagu arvab arstlik ekspertiisikomisjon.

IAT rahastan vähemalt pooles mahus ise, endale annetamise teel ja teen seda juba üle kümne aasta. 2011.aastast on IAT ametlik osutaja MTÜ LEEPÜ (Lõuna-Eesti Erivajadustega Perede Ühing), mille esinaine ma olen. Olen seega ka tööandja kolmele inimesele ja maksan makse. Püüan olla kohusetundlik tööandja, kuid rahalisi vahendeid on IAT ja oma vajaduste vahel küllaltki keeruline jagada.

Mulle on see iseenda rahastamine koormav, sest IAT kõrvalt pean suutma end ka elatada – ehk ka isiklikku elu elada. See on ausalt öeldes päris raske, kuid teist võimalust paremaks eluks pole ma seni leidnud, kuigi vahel on just nimelt rahaliselt keeruline toime tulla. Minu IAT toetab juba 12 aastat mõistvalt Mäksa vallavalitsus, kuid vallavalitsuse poolt eraldatavatest vahenditest ilmselgelt ei piisa. Eesti Vabariigis pole sotsiaaltoetuste ja -teenuste süsteem veel nii kaugele arenenud, et mõista, et ka sügava puudega inimene soovib ja saab IAT olemasolul piisavas mahus olla ühiskonnale kasutoov ressurss.

Seega olen eluolu sunnil loonud omaenda IAT, mis on mind viinud edusammudele. Mul on motivatsioon, visioon ja tahe aina edasi minna, viia ellu pooleliolevad eesmärgid, mis peavad kunagi aitama ka teisi inimesi. Olen kunstnik, soovin saada heaks koolitajaks ja nõustajaks ning kirjutada veel sellel aastal uue raamatu. Samas soovin lihtsalt olla mina ise ja hea sõber oma sõpradele, hea ema ja vanaema (aga mitte sõpradest-sugulastest rahaliselt ega muul moel sõltuda).

2012.aasta lõpuni on mul endal vaja IAT rahastada umbes 2800 EUR ulatuses. IAT saab rahastatud, kuid samas on oht, et mõned elulised vajadused jäävad rahuldamata või lükkuvad teadmatusse kaugusse, mistõttu tekib uusi probleeme juurde. Näiteks vajan arvutit ja printerit ning kodu vajab remonti, kuna korter sõna otseses mõttes hallitab. Tulen omadega edukalt toime, kui sellel aastal langeb ära kasvõi 50% praegusest IAT-ga seotud rahalisest koormusest. Soovin edaspidi teha rohkem tööd ja selle kaudu ka paremini teenida – aga see õnnestub siis, kui võin ennast IAT osas turvaliselt tunda.

Kui usud, et mind ning mu töid ja tegemisi IAT kaasabil on vaja, siis palun tee annetus MTÜ LEEPÜ arvelduskontole SEB Pangas: 10220060800010. Iga euro on oluline samm minu eesmärkide poole ning aitab kaasa IAT arengule Eestis. Kui ühel hetkel on IAT rahastamiseks sellel aastal piisavalt vahendeid, annan sellest kindlasti avalikult teada ka Sulle. Annetusi lihtsalt oma elu elamiseks ma ei soovi.

Vastutasuks võin reklaamida oma kodulehel (või mujalgi, nt näitustel) Sind kui sõpra, tänu kellele saan kasutada IAT, mis on mulle käte ja jalgade eest.

Aitäh !
Tiia Järvpõld ja MTÜ LEEPÜ

Kontakt: Kaagvere 8-12, Mäksav., Tartumaa; GSM: 55 29317 või 56 122114
E-mail: tiia@lux.ee Koduleht: www.lux.ee/tiia Fb: www.facebook.com/profile.php?id=736709792

1 kommentaar:

kukupai ütles ...

väga asjalik kiri ja loodame, et leiab mõistmist...